Gazete

Gazete

Dergi

Dergi

Meclis Tutanakları

Meclis Tutanakları

Albüm

Albüm

Şer'iye Sicilleri

Şer’iye Sicilleri

Arama Yap
Belge Tarihi

Dili
Fon Adı
Konu
Matbaa
Mücellit

İzmir'de Boks

İzmir'de Boks ile ilgilinen sporculardan Mehmet Vasfi ve arkadaşları (1926)

Albüm
5 Görsel

Antalya Kaleiçi Falezler

Antalya Kaleiçi Falez Görüntüleri. (1934)

Albüm
6 Görsel

Tcdd Çalışanları

T.C.D.D. 'de çalışan personelin üniformalarıyla çekilen çeşitli fotoğrafları.

Albüm
15 Görsel

İhsan Alyanak

1973 - 1980 yılları arasında İzmir Belediye Başkanı olarak görev yapan İhsan Alyanak'ın faaliyetleri

Albüm
22 Görsel

İsmet İnönü

Bir tanesi Karşıyaka Spor Kulübü'ne ait kanoda , diğer ise oğulları Ömer ve Erdal ile birlikte çekilmiş, İsmet İnönü'ye ait fotoğraflar...

Albüm
2 Görsel

Havagazı Fabrikası

1862 yılında yapımına başlanan ve 1955 yılına kadar Havagazı Fabrikası olarak faaliyet gösteren tesis, günümüzde İzmir'in en önemli kültür merkezlerinden birisi olarak işlev görmektedir.

Albüm
9 Görsel

İzmir - Konak

İzmir'in "şehir merkezi" olarak kabul edilen Konak'tan görüntüler...

Albüm
19 Görsel

Tirespor Arşivi

Tirespor arşivinden görseller.

Albüm
112 Görsel

Londra Hayvanat Bahçesi (1950)

Londra Hayvanat Bahçesi'ne ait görüntüler. (Şubat 1950)

Albüm
16 Görsel

Akdeniz Seyahati

Frances Clegg'in ailesinin Akdeniz gezisine ait görüntüler.

Albüm
2 Görsel

Halkapınar

Halkapınar'da hindi satışı görüntüleri.

Albüm
2 Görsel

İzmir Pasaport İskelesi Ve Liman

İzmir Pasaport iskelesine ait görüntüler.

Albüm
7 Görsel

Kıbrıs (1950)

Kıbrıs'ın Limassol liman kentine ait görüntüler. (1950'li yıllar)

Albüm
6 Görsel

Denizcilik

Tarihte ilk defa Çaka Bey vasıtasıyla denizcilik faaliyetlerini yürütmeye başlayan Türkler, Osmanlı Dönemi'nde de uzunca bir zaman denizlerde üstünlük kurmuştur. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüne paralel olarak gerileyen denizcilik, Cumhuriyet dönemi ile birlikte yeniden canlanmıştır. 30 Aralık 1924'te Bahriye Vekaleti'nin kuruluşuyla hızlanan faaliyetler, 16 Ocak 1928'de söz konusu vekaletin Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alınmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 1 Temmuz 1926'da çıkarılan Kabotaj Kanunu ile önemli bir aşamayı geride bırakan Türkiye, bu tarihten itibaren askeri donanması başta olmak üzere, denizcilik faaliyetlerinde giderek güçlenen bir ülke konumuna gelmiştir.

Albüm
131 Görsel

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Zaferle sonuçlanan İstiklal savaşı ve kurulan genç Cumhuriyet'in, Osmanlı'nın eski "payitaht"ı olan İstanbul'a da benimsetilip özdeşleştirilmesi amacıyla yaptırılmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında caddenin adı "cadde-i Kebir"ken "İstiklal caddesi" olarak değiştirilmiştir ama, kentsel gerçeklik boyutlarında bu yeterli görülmemiş, Cumhuriyet'in coşkusunu, Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü yeni kuşaklara daha çağdaş bir dille, bir anıtla anlatmanın, daha da anlamlı olabileceği düşünülmüştür. Bu görüşle de halkın bir yandan parasal katkısını sağlamak için girişimlerde bulunulurken, öte yandan ünlü İtalyan yontucu Pietro Canonica yapım için çağrılmıştır. İki genç Türk; Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım'ın yardımlarıyla, anıt 1928'de tamamlanmıştır.

Albüm
17 Görsel

Tek Parti Dönemi İstanbul

1453 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul, bu özelliğini imparatorluğun çöküşüne değin sürdürmüş olsa da sahip olduğu nüfus nedeniyle, Türkiye'nin en büyük kenti olmaya devam etmiştir.

Albüm
54 Görsel

İngiliz Cenazesi

Muhtemelen 1930'lu yıllarda görev yapan İngiliz bir diplomata ait cenazenin taşınması.

Albüm
3 Görsel

Bornova / Okul Hatıra Fotoğrafları

Bornova ilçesinde eğitim gören ilkokul ve ortaokul öğrenci ve öğretmenlerine ait çeşitli hatıra fotoğrafları.

Albüm
10 Görsel

Çeşme Ilıca Mevkii

Çeşme 'nin Ilıca mevkiisine ait fotoğraflar yer almaktadır. Ilıca Plajı'nı gösteren fotoğraflar Foto Resne tarafından çekilmiş olup denize girmekte olan insanlar görüntülenmiştir. Ilıca Plajı'nda yer alan taş binanın siyah beyaz görüntüsü bulunmaktadır. Köşk fotoğrafı ise yine Ilıca mevkiisinde yer almakta olup bağışçının bağış yaptığı tarihte (2011). Güler Sabancı'ya ait olduğu beyanı bulunmaktadır.

Albüm
4 Görsel

Azize Karluk Ailesi Ve Yaşamı

Azize Karluk, 1922-2008 yıları arasında yaşamış bir öğretmendir. Babası Mustafa Küntür, annesi Naciye Küntür'dür. İzmir'de Arap Fırını Mahallesi'nde dünyaya gelmiştir. Konya Lisesi, Isparta Lisesi, İzmir Kız Lisesi, Karşıyaka Lisesi ve Karşıyaka Kız Lisesi (sonraki adı Gazi Lisesi olmuştur) 'nde 30 yıl öğretmenlik yapmıştır. Eşi Rahmi Karluk, çocukları Mustafa ve Ahmet Karluk'tur. Albümü ise eşiyle, çocuklarıyla, ailesiyle ve bunların yanısıra eğitim hayatında çalıştığı okullarda ki gerek öğrencileri gerekse öğretmen arkadaşları ile çekilmiş hatıra fotoğraflarını içermektedir.

Albüm
52 Görsel

Atıl Koruyan, Ailesi Ve Yakınları

Atıl Koruyan'ın yaşamından kesitler sunan fotoğraflarda ailesi ve yakınları da görülmektedir.

Albüm
45 Görsel

Tire

İzmir Tire ilçesinin muhtelif tarihlere ait karma görüntüleri.

Albüm
8 Görsel

İzmir Havagazı Fabrikası'nın İnşaası

İzmir havagazı fabrikasının inşaasına ait fotoğraflar. (Çoğu fotoğrafın üzerinde 1946- 1947 tarihleri yeralmaktadır.)

Albüm
22 Görsel

9 Eylül Kutlamaları

1920'li ve 1930'lu yılları kapsayan muhtelif yıllarda İzmir'de 9 Eylül kutlamaları...

Albüm
17 Görsel

Ortodoks Ayini

Yunanca'da Ortodoks " Doğru görüş, inanç ve doğru itiraf" anlamına gelir. Dinler tarihçilerinin genellikle savunduklarına göre Ortodoks Mezhebi'nin doğması, İznik (325) ve O'nu takip eden 6 Konsil'de alınan bazı kararlar sonucunda olmuştur. Ortodoks Kilisesi'nin Katolik Kilisesi'nden 1054 yılında kesin olarak ayrılmasında dinî ve siyasî birtakım sebeplerin büyük rolü olmuştur.

Albüm
13 Görsel

Türk Havacılık Faaliyetleri

Harbiye Nazırı ve Genel Kurmay Başkanı görevine gelen Mahmut Şevket Paşa?nın emri ve Genel Kurmay 2. Şubesinde görevli Kurmay Yarbay Süreyya Bey?in(İlmen) girişimleri üzerine 1911 yılı içerisinde pilot yetiştirme ve uçak alımı çalışmalarıyla başlayan Türk Havacılık Faaliyetleri, Kurtuluş Savaşı'nın önemli isimlerinden Vecihi (Hürkuş) Bey'in Cumhuriyet Dönemi'nde yaptığı çalışmalarla önemli bir aşama kaydetmiştir. 1925 yılında Teyyare Cemiyeti'nin kuruluşuyla kurumsallaşmaya başlayan havacılık faaliyetleri, her geçen yıl gelişimini sürdürmüştür.

Albüm
24 Görsel

Futbol / Karşıyaka - Panathinaikos Maçı

KSK Futbol Takımı'nın Yunanistan Takımı Panathinaikos ile oynadığı maça ait fotoğraflar.

Albüm
5 Görsel

Futbol / Futbolcu

İzmir'li futbolcuların görüntüleri. Görsellerden bazıları 1927 yılına aittir.

Albüm
4 Görsel

Şah Rıza Pehlevi'nin Ziyareti

İran Şahı Rıza Pehlevi, 1934 yılının Haziran ayında Türkiye'ye gelmiş ve Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Ankara, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale'nin de içinde bulunduğu bir yurt gezisi yapmışlardır.

Albüm
3 Görsel

Romanya Dışişleri Bakanı Titulesco

Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu Balkan ülkeleri arasında imzalanan Balkan Paktı'na Romanya adına imza atan Dışişleri Bakanı Titolesco, Türk - Romen ilişkilerinin seyrinde önemli bir yere sahiptir. Titulesco, zaman zaman Türkiye'yi ziyaret etmiştir.

Albüm
3 Görsel