Gazete

Gazete

Dergi

Dergi

Meclis Tutanakları

Meclis Tutanakları

Albüm

Albüm

Şer'iye Sicilleri

Şer’iye Sicilleri

Nasıl Araştırma Yaparım


Üye Girişi
APİKAM, tasnifi tamamlanmış ve araştırmaya açılmış bütün koleksiyonlarını internet ağı üzerinden ücretsiz üyelik yolu ile araştırmacıların hizmetine sunmaktadır. Sisteme ilk kez kayıt olacak olan araştırmacılar giriş sayfasında bulunan “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak ekrana gelen kayıt formunu eksiksiz olarak doldurup sisteme kayıt olabilirler. Daha önceden sisteme kayıtlı olan araştırmacı ise ''Giriş'' bölümüne e-posta adresini ve şifresini yazarak sisteme giriş yapabilir.

Sorgulama Ekranı
Kurum, sisteme giriş yapan araştırmacılara araştırma konusunu incelemek üzere, iki farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki ''Kısayol Arama'' butonudur araştırmacı
anahtar kelime kullanarak bu butonu aktif hale getirebilir, bir diğer arama yöntemi ise Kategoriler başlığı altında ''Detaylı Arama'' alanıdır. Araştırmacı, kategori alanında detaylı arama yapmak istediği koleksiyon tipini seçerek yeni açılacak olan wep arayüzünde detaylı arama kriterlerini kullanarak araştırmasını yapabilir. Araştırmacı, Sorgulama işleminden sonra sonuç ekranında aradığı kriterlere uygun verileri ücretsiz olarak tek tek görüntüleme veya satın almak için Portföye atma imkanına sahip olacaktır.

Satın Alma işlemleri
Talep ettiği görüntüleri “Portföy”e atan araştırmacı, Portföy işlemleri bölümüne tıklayarak Portföyüm menüsüne girmeli, satın alacağı görüntüleri seçmeli, ardından araştırma konusunu yazarak seçilenleri talep et butonuna basmalıdır. Bu aşamada araştırmacının ekranında ''Portföyünüzdeki seçili belgeler APİKAM'dan talep edildi.'' uyarısı çıkacak ve Ödeme yap butonu aktif hale gelecektir.

Ücretlendirme
Araştırmacıların talep ettiği her görüntü başına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile belirlenen ücret tahsil edilir.

Çoğaltma 
Kurumda arşivsel materyallerin tahribatını önlemek amacıyla fotokopi ile çoğaltma hizmeti verilmemektedir. Çoğaltma işlemi dijital kopyalar üzerinden sağlanır. Talep edilen arşivsel materyaller yayınlama veya sergileme amacıyla kullanıldığında, ''Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'' ile arşivsel materyalin ait olduğu ''fon adı'' birlikte kaynak olarak belirtilmelidir. (Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi / Abdullah Erek Bağışı Fonu)